$10,500.00
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Discover the 2025 Yamaha JetBlaster LTD – a fully loaded personal watercraft designed for family fun on the water. This all‑in‑one model blends performance, comfort, and convenience to give you an unforgettable riding experience.
Discover the 2025 Yamaha JetBlaster LTD – a fully loaded personal watercraft designed for family fun on the water. This all‑in‑one model blends performance, comfort, and convenience to give you an unforgettable riding experience.
| General Information | |
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | 0800540 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Yamaha |
| Model: | JetBlaster LTD |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type: | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1049 CC |
| Fuel Type: | |
| Dimensions & Capacities | |
| Length: | 9' 9" |
| Width: | 3' 9" |
| Height: | 3' 8" |
| Fuel Capacity: | 13.2 Gal |
| Storage Capacity: | 8.8 Gal |
| Seating Capacity: | 1–2 persons |
| Weight & Performance Features | |
| Dry Weight: | 600 lbs |
| Drive Control: | X(2‑Step) with Low RPM Mode |
| Water‑Resistant Under‑Seat Storage: | Yes |
| Reboarding Step & Foot Chocks: | Included |
| Display & Monitoring | |
| Connext Screen (in): | 4.3 inch, Security Enabled |
| Fuel Gauge Type: | Connext Screen Display |
The 2025 Yamaha JetBlaster LTD is engineered to deliver exhilarating rides while providing the safety and comfort features that families expect from a premium personal watercraft. Its advanced throttle control, powerful engine, and thoughtfully designed accessories make it an ideal choice for anyone looking to explore the open waters with confidence.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0800540 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | Jetblaster LTD | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2080A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 8.8 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.