$10,500.00
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Explore the 2025 Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up – A Premium Personal Watercraft
The latest 2025 model of the Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up combines power, style and cutting‑edge technology for an unrivaled riding experience. Designed for adventure seekers who demand top performance on every wave, this watercraft delivers both speed and comfort.
Explore the 2025 Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up – A Premium Personal Watercraft
The latest 2025 model of the Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up combines power, style and cutting‑edge technology for an unrivaled riding experience. Designed for adventure seekers who demand top performance on every wave, this watercraft delivers both speed and comfort.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | 0800189 |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha |
| Model | Jetblaster PRO 2‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 10″ |
| Fuel & Storage | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating & Weight | |
| Seats | 1–2 persons (seated) |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Additional Features | |
| Connext Screen 4.3″, Security features, X(2‑step) Drive Control, Low RPM Mode, Water‑resistant Under‑Seat Storage, Reboarding Step, Foot Chocks | |
With its powerful engine, advanced infotainment and robust build quality, the Yamaha Jetblaster PRO 2025 is engineered for those who seek excitement on every splash. Experience a new level of performance with this top-tier personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0800189 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | Jetblaster PRO 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Seated | |
| VIN | US-YAMA1129L425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 538 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.