Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO – a high‑performance personal watercraft that blends power, technology, and style.
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO – a high‑performance personal watercraft that blends power, technology, and style.
| General Information | |
|---|---|
| Status | New |
| Stock Number | 0812353 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Cruiser HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | US-YAMA3493G526 |
| Engine & Drivetrain | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Drive Control | Enhanced (GPS) |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11 ft 9″ |
| Width | 4 ft 2″ |
| 4 ft (1.2 m) | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating & Weight | |
| Seats | 1‑3 persons |
| Dry Weight | 838 lb |
| Additional Features | |
| Infotainment Screen | 7″ Touchscreen (Connext) |
| Audi System | Factory‑Installed Yamaha Audio Speakers |
| Reverse Assist Mode | Yes |
| Molded Bow Cooler Storage | Included |
| Dual Mirrors | Standard |
| Tight Waterproof Compartments with USB & 12V Outlet, Accent Lighting | Yes |
| Footwell Drains | Included |
| Deck Mats | Custom‑Cut Color‑Matched |
| Tow Hook | Standard |
| Maintenance‑Free Battery | Yes |
| Gauges & Instruments | |
| Fuel Gauge | Displayed on Connext Screen |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0812353 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA3493G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Drivetrain | |
| Drive Control | Enhanced(GPS) |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 7 (Touchscreen) | Factory Installed Yamaha Audio System | Reverse Assist Mode | | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Gauges | Fuel: Connext Screen |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.