Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Introducing the 2026 Yamaha WaveRunner FX Cruiser SVHO – a cutting‑edge personal watercraft designed for thrill seekers who demand power, performance, and premium features on every ride.
Introducing the 2026 Yamaha WaveRunner FX Cruiser SVHO – a cutting‑edge personal watercraft designed for thrill seekers who demand power, performance, and premium features on every ride.
This Yamaha WaveRunner FX Cruiser SVHO combines high performance with modern technology and thoughtful design details for an unforgettable watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0832268 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2928G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 875 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.