
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Yamaha WaveRunners FX Limited SVHO 2026
The newest Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO delivers unmatched power, premium comfort, and advanced features for an exhilarating watercraft experience.
Yamaha WaveRunners FX Limited SVHO 2026
The newest Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO delivers unmatched power, premium comfort, and advanced features for an exhilarating watercraft experience.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0832720 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Limited SVHO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | US-YAMA2660H526 |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc (1.8L) |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′9″ |
| Width | 4′2″ |
| Height | 4 ft |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Performance & Features | |
| Sitting Capacity | 1‑3 persons |
| Oil Capacity | 3.7 L |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Additional Features: | |
| Molded Cooler Storage in Bow | |
| Duo Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting | |
| Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery | |
| Fuel Gauge: Connext Screen 7 (Touchscreen) | |
The Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO combines cutting‑edge marine engineering with user‑friendly features for a watercraft that is powerful, reliable, and ready to perform on every wave.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0832720 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® Limited SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2660H526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.