
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO with Audio
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO delivers unmatched power, precision handling, and premium audio for the ultimate personal watercraft experience.
2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO with Audio
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO delivers unmatched power, precision handling, and premium audio for the ultimate personal watercraft experience.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | GP SVHO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Prenium Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11 ft |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating & Weight | |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Additional Features | |
| Molded Bow Cooler Storage | Duel Mirrors, USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑free Battery |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0817934 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0916G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.