
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Discover the 2026 Yamaha WaveRunner Jetblaster DLX 3‑Up, a personal watercraft that blends affordability with versatility.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunner Jetblaster DLX 3‑Up, a personal watercraft that blends affordability with versatility.
| General Information | |
| Condition | NEW |
| Stock Number | 0801461 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | Jetblaster DLX 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L × W × H) | |
| Length | 9’ 9” |
| Width | 3’ 9” |
| Height | 3’ 8” |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 3.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lb |
| Additional Features | |
| Glove Box, Water‑Resistant Under‑Seat Storage, Deck Mats, Maintenance‑Free Battery | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
The 2026 Yamaha WaveRunner Jetblaster DLX 3‑Up offers a perfect blend of performance and practicality for families or groups seeking an exciting watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0801461 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | US-YAMA1841I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.