
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser with high‑output (HO) engine delivers powerful performance and exceptional handling on every wave.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser with high‑output (HO) engine delivers powerful performance and exceptional handling on every wave.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX Cruiser HO with Audio |
| Engine Details | |
| Type | 4‑Cylinder, 1.9 L High Output, 4‑Stroke Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11 ft 1 in (3.35 m) |
| Width | 4 ft 1 in (1.25 m) |
| Height | 3 ft 11 in (1.20 m) |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons (70 L) |
| Batteries & Storage | 30.1 gallon storage space, maintenance‑free battery |
| Performance & Features | |
| Sitting Capacity | Up to 3 passengers |
| Dry Weight | 783 lbs (355 kg) |
| Controls | Connext screen fuel gauge, dual mirrors, USB & 12‑V outlet with accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook. |
This watercraft combines high performance, user-friendly controls and durable audio for an unmatched riding experience on any body of water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0815001 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1421I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.