
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio – Your Ultimate Personal Watercraft Experience
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers unmatched performance and style on the water. Equipped with a factory‑installed Yamaha audio system, this personal watercraft offers durable speakers that withstand marine conditions while delivering ...
[read more]2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio – Your Ultimate Personal Watercraft Experience
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers unmatched performance and style on the water. Equipped with a factory‑installed Yamaha audio system, this personal watercraft offers durable speakers that withstand marine conditions while delivering crystal‑clear sound at high speeds.
| Vehicle Information | |
|---|---|
| Status | New |
| Stock Number | 0816504 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX Cruiser HO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating & Weight | |
| Seats | Up to 3 passengers |
| Dry Weight | 783 lb |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Extras | Molded Cooler Storage, Dual Mirrors, USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery. |
This Yamaha WaveRunner is engineered for performance and convenience, making it the perfect choice for adventurous water enthusiasts who demand quality audio and reliable features on every ride.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0816504 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0964K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.