
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners VX – a modern, affordable personal watercraft that redefines performance in the mid‑size segment.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners VX – a modern, affordable personal watercraft that redefines performance in the mid‑size segment.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0801624 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Powertrain | |
| Type | TR-1 High Output, 4‑stroke, 3‑cylinder marine engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11′1″ |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 719 lb |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Additional Features | |
| Molded Bow Cooler Storage | Dual Mirrors, Water‑resistant Under-Seat Storage, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance-free Battery, LCD Fuel Gauge |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0801624 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0564J526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 719 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 719 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.