
$8,000.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Experience the 2024 Sea‑Doo Spark for Two
Design & Comfort Redefined
Experience the 2024 Sea‑Doo Spark for Two
Design & Comfort Redefined
Ready for Adventure Anywhere
Audio & Connectivity
Enhanced Storage & Safety Features
Engine & Drivetrain Specs
Dimensions & Capacity
Warranty & Support
| Condition | NEW | |
| Year | 2024 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark® for 2 Rotax® 900 ACE™ - 90 CONV with IBR and Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR®* |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 111" / 283 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6"/ 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional with the 60 hp) | Total: 11.8 US Gal / 44.7 L* |
| Weights | |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg |
| Weight | Capacity: 352 lb / 160 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Main functions: Speedometer, RPM, Vehicle hours, Fuel autonomy distance & time to empty | Slim seat | LinQ™ Lite attachment system | Wetgrip Footboard | Knee pads | Handlegrip with Palm Rests | Tow Hook | Seat Strap | LinQ™ attachment system |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg approx. |
| Max Persons | 2 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.