
$9,000.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Experience the ultimate in marine excitement with the 2024 Yamaha WaveRunners EX Deluxe Personal Watercraft.
Experience the ultimate in marine excitement with the 2024 Yamaha WaveRunners EX Deluxe Personal Watercraft.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2024 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | EX Deluxe |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 Yamaha Marine Engine (1049 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 123.6″ |
| Width | 44.5″ |
| Height | 45.3″ |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 7.7 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 600 lb |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Color Options | |
| Lime Yellow with Cyan | Torch Red with Black |
| Additional Features | |
| Pump Type | 144 mm High‑Pressure |
| Condition | NEW | |
| Year | 2024 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | EX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2890E424 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 123.6" |
| Width | 44.5" |
| Height | 45.3" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 7.7 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Color | |
| Colors | Lime Yellow with Cyan,Torch Red with Black |
| Features | |
| Pump Type | 144mm High-pressure |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.