
$13,500.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The 2024 Yamaha WaveRunner GP HO is engineered for weekend dominance, merging lightweight performance with advanced audio features.
The 2024 Yamaha WaveRunner GP HO is engineered for weekend dominance, merging lightweight performance with advanced audio features.
| General Information | |
| Condition | New |
| Year | 2024 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | GP HO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 131.9″ |
| Width | 48.8″ |
| Height | 47.2″ |
| Cargo & Fuel Capacity (gal) | |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Storage Capacity | 28.4 |
| Seating | |
| Capacity | 1‑3 persons |
| Weight (lbs) | |
| Dry Weight | 710 |
| Color Options | |
| Colors | Black with Cyan, Black with Torch Red |
| Pump Type | |
| Pump Size | 155 mm High‑Pressure |
| Condition | NEW | |
| Year | 2024 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP HO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0244F424 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 131.9" |
| Width | 48.8" |
| Height | 47.2" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 710 lbs |
| Color | |
| Colors | Black with Cyan,Black with Torch Red |
| Features | |
| Pump Type | 155mm High-pressure |
| Dry Weight | 710 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.