
$19,200.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
2025 Sea‑Doo FishPro Trophy 170
The latest personal watercraft from Sea‑Do, the 2025 FishPro Trophy 170 combines high performance with fishing‑focused amenities to create a vessel that feels like it was built for anglers. Whether you’re chasing trophy bass or simply enjoying an afternoon on the lake, this model offers everything needed for both ...
[read more]2025 Sea‑Doo FishPro Trophy 170
The latest personal watercraft from Sea‑Do, the 2025 FishPro Trophy 170 combines high performance with fishing‑focused amenities to create a vessel that feels like it was built for anglers. Whether you’re chasing trophy bass or simply enjoying an afternoon on the lake, this model offers everything needed for both speed and comfort.
| General | |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | FishPro Trophy 170 |
| Type | Personal Watercraft (3-Passenger) |
| Engine & Drivetrain | |
| Engine Type | Rotax 1630 ACE – 170 hp |
| Displacement | 1,630 cc |
| Cooling System | Closed‑Loop Cooling (CLCS) |
| Fuel Type | 87 Octane |
| Reverse | Electronic iBR* |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 146.8” (373 cm) |
| Width | 49.6” (126 cm) |
| Height | 45.3” (115 cm) |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Tank | 18.5 gal (70 L) |
| Storage & Livewell | |
| LinQ Cooler/Livewell | 13.5 gal (51 L) |
| Total Storage Volume | 149.9 L (39.6 gal) |
| Weight & Hull | |
| Dry Weight | 898 lb (407 kg) |
| Maximum Capacity | 600 lb (272 kg) |
| Hull Type | ST3™ Fiberglass Hull |
| Electrical & Display | |
| Main Gauge | 7.8″ LCD display |
The 2025 Sea‑Doo FishPro Trophy 170 is engineered for anglers who demand high speed, reliable power and thoughtful fishing features—all within a sleek personal watercraft design.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | FishPro™ Trophy 170 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 170 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 170 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR®* |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 45.3" / 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.8 US gal / 2.9 L | Front Bint: 25.3 US gal / 96 L | Rear Platform (without passenger): 221 lb / 100 kg | LinQ™ Fishing Cooler: 13.5 US gal / 51 L | Total: 39.6 US gal / 149.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 898 lb / 407 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | Large panoramic 7.8" wide LCD display |
| Features | |
| Hull Type | ST3™ Hull | Material: Fiberglass |
| Dry Weight | 898 lb / 407 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.