
$11,000.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Discover the 2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster LTD – a premium personal watercraft designed for family adventures and high‑performance riding on every lake or ocean.
The JetBlaster LTD delivers an integrated experience with features that make every outing enjoyable. From effortless throttle control to convenient ...
[read more]Discover the 2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster LTD – a premium personal watercraft designed for family adventures and high‑performance riding on every lake or ocean.
The JetBlaster LTD delivers an integrated experience with features that make every outing enjoyable. From effortless throttle control to convenient docking accessories, this personal watercraft is built for both excitement and practicality.
The JetBlaster Limited package includes a footwell audio kit for music on board, stern‑mounted storage to keep essentials close, and an exclusive Yamaha mooring cover that protects the craft during downtime.
The electric trim system is calibrated to allow riders to launch, perform spins, and execute athletic maneuvers with confidence and precision.
The Yamaha TR-1 HO engine offers class‑leading power, superior fuel efficiency, and unmatched reliability. With a 3-cylinder, 4-stroke high-output design, it delivers the performance you expect from Yamaha’s marine engineering.
The 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster LTD is the ultimate personal watercraft for families who crave adventure, safety, and top-tier performance on every splashy journey.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster LTD | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 8.8 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.