
$10,400.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The 2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO 3‑Up redefines stand‑up riding with cutting‑edge technology and unparalleled performance.
The 2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO 3‑Up redefines stand‑up riding with cutting‑edge technology and unparalleled performance.
| Basic Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | Jetblaster PRO 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| Engine Details | |
| Engine Type | 3‑Cylinder 4-Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L × W × H) | |
| Length | 9' 9" |
| Width | 3' 9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lb |
| Key Features | |
| |
The 2025 Yamaha WaveRunner Jetblaster PRO 3-Up blends advanced electronics, a powerful engine, and ergonomic design to deliver the ultimate stand‑up watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.