
$13,500.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers unmatched performance, comfort and style for water enthusiasts who demand the best from their personal watercraft. With a powerful high‑output engine, advanced audio system and premium features built to withstand ...
[read more]The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers unmatched performance, comfort and style for water enthusiasts who demand the best from their personal watercraft. With a powerful high‑output engine, advanced audio system and premium features built to withstand marine conditions, this model sets new standards in speed, safety and convenience.
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO blends cutting‑edge technology with rugged durability. Whether you’re chasing adrenaline on open water or cruising along a shoreline, this personal watercraft offers superior handling, powerful acceleration and an immersive audio experience that keeps your ride lively from start to finish.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.