
$12,500.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The newest Yamaha WaveRunner VX Deluxe delivers top‑class performance, advanced audio technology and versatile storage for an unforgettable water experience.
The newest Yamaha WaveRunner VX Deluxe delivers top‑class performance, advanced audio technology and versatile storage for an unforgettable water experience.
The Connext® Helm System provides customizable drive settings, a secure lock mode and an intuitive throttle for seamless forward, neutral, and reverse transitions. The RiDE™ Throttle system ensures smooth deceleration and docking.
| General | |
| Condition: | New |
| Year: | 2025 |
| Make: | Yamaha WaveRunners |
| Model: | VX Deluxe with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Engine & Power | |
| Type: | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output |
| Displacement: | 1049 cc |
| Dimensions | |
| Length: | 11′ 1″ |
| Width: | 4′ 1″ |
| Height: | 3′ 11″ |
| Capacity & Weight | |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Volume: | 30.1 gal |
| Sit‑On Capacity: | 3 persons |
| Features | |
| Molded Bow Cooler Storage | Dual Mirrors, Water‑Resistant Under‑Seat Storage, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery |
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Deluxe combines robust engineering with premium audio and user-friendly controls to deliver an unparalleled personal watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.