
Contact for Price
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The latest 2026 Sea‑Doo RXP‑X™ delivers unrivaled performance for riders who demand speed, power and precision on every ride.
The latest 2026 Sea‑Doo RXP‑X™ delivers unrivaled performance for riders who demand speed, power and precision on every ride.
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | RXP‑X 325 Tech, BRP Premium A, iBR Ice Metal / Manta Green |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 130.6” |
| Width | 49.2” |
| Height | 44” |
| Capacity (US gallons) | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 40.6 gal |
| Weight (lb/ kg) | |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg |
| Electric Features | |
| Display | 10.25” touchscreen with Tech package functions |
The Sea‑Doo RXP‑X 325 is engineered for adrenaline seekers who want peak performance on open water or in racing conditions. Its race‑tested power, responsive handling and premium technology package make it a top choice among personal watercraft enthusiasts.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | RXP-X™ 325 Tech, BRP Premium A, iBR Ice Metal / Manta Green | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 325 |
| Engine Power | 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.6" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44" / 111 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 1 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.6 US gal / 153.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display (with Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, BRP Premium Audio, iBR |
| Hull Type | T3-R® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg approx. |
| Max Persons | 1 |
| Engine Power | 325 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.