
$18,299.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO – a premium personal watercraft designed for power and performance.
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO – a premium personal watercraft designed for power and performance.
Key specifications include an 11’9” length, 4’2” width, dry weight of 838 lbs, fuel capacity of 18.5 gallons, and seating for up to three passengers. The FX Cruiser HO combines power, precision, and convenience into one exceptional watercraft.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Drivetrain | |
| Drive Control | Enhanced(GPS) |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 7 (Touchscreen) | Factory Installed Yamaha Audio System | Reverse Assist Mode | | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Gauges | Fuel: Connext Screen |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.