
$21,599.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The 2026 Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO redefines high‑performance watercraft riding with unmatched power, premium features and a sleek design that turns every trip into an adventure.
The 2026 Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO redefines high‑performance watercraft riding with unmatched power, premium features and a sleek design that turns every trip into an adventure.
The FX Limited SVHO houses a 1.8L supercharged Super Vortex High Output Marine engine that delivers unrivaled torque and acceleration—setting new standards for Yamaha WaveRunners before it.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Limited SVHO |
| Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Specifications | |
| Engine Type | Supercharged 4‑Cylinder, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Petróleo Premium Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11′9″ |
| Width | 4′2″ |
| Height | 4′0″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal (bow) |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lb |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Molded Cooler Storage, Dual Mirrors, USB & 12 V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Tow Hook, Maintenance‑free Battery | |
The Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO combines cutting‑edge marine engineering, luxurious onboard amenities and rugged reliability. Whether you’re cruising solo or sharing the ride with friends, this watercraft delivers a powerful, comfortable and unforgettable experience on every wave.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® Limited SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.