
Contact for Price
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO with Audio
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO is a top‑tier personal watercraft that blends power, performance and premium audio into one thrilling package.
2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO with Audio
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO is a top‑tier personal watercraft that blends power, performance and premium audio into one thrilling package.
The 1.8 L Super Vortex High Output supercharged engine delivers unmatched torque and horsepower, setting a new benchmark among WaveRunner models.
| Specifications (2026 Model) | |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | GP SVHO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Pemiun Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11′0″ |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Capacities (gal/l) | |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons |
| Storage Capacity | 28.4 liters |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Oil Capacity | 3.7 L |
| Weight (lbs) | |
| Dry Weight | 758 lb |
| Key Features | |
| Fuel Gauge | Connext Screen: 4.3″ |
| Additional Highlights | Molded Bow Cooler Storage, Dual Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery |
The Yamaha WaveRunner GP SVHO with Audio is engineered for riders who demand exhilarating speed and uncompromised audio quality. Experience the next level of watercraft performance today.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.