
$11,000.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet – a cutting‑edge stand‑up personal watercraft engineered for racing enthusiasts and adrenaline seekers alike.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet – a cutting‑edge stand‑up personal watercraft engineered for racing enthusiasts and adrenaline seekers alike.
The 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet is built for performance, featuring advanced engineering that keeps it ahead of the competition. Its lightweight construction, adjustable controls, and powerful engine make it an ideal choice for anyone seeking the ultimate stand‑up watercraft experience on race tracks or open lakes.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | SuperJet® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMH0095J526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 8' |
| Width | 2'6" |
| Height | 2'6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Seating Capacity | 1 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Features | |
| Features | Steering Adjustment: 3-Position Adjustable Handlepole | Reboarding Holder | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 375 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.