
Contact for Price
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO is a top‑performance personal watercraft designed for riders who want speed, comfort and advanced features all in one package.
2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO is a top‑performance personal watercraft designed for riders who want speed, comfort and advanced features all in one package.
This Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO combines robust engineering, user-friendly controls and thoughtful amenities to deliver an exceptional riding experience. Whether you’re cruising the lake at sunset or navigating a windy bay, this watercraft offers performance, safety and convenience in one sleek package.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.