
$15,545.00
GT Toyz | Halfmoon, New York
The new Kawasaki Ultra 160LX‑S Angler is a three‑passenger personal watercraft that blends high performance with dedicated fishing features. Designed for anglers who demand speed, comfort and advanced technology, this model lets you reach remote spots while staying ready to catch the big ones.
The new Kawasaki Ultra 160LX‑S Angler is a three‑passenger personal watercraft that blends high performance with dedicated fishing features. Designed for anglers who demand speed, comfort and advanced technology, this model lets you reach remote spots while staying ready to catch the big ones.
The Ultra 160LX‑S Angler is powered by a robust 1,498 cc in-line four‑cylinder marine engine. Its 155 mm axial‑flow jet pump delivers smooth acceleration and reliable performance on any water condition. With a large fuel tank of 21.1 gallons you can cover long fishing trips without frequent stops.
The Kawasaki Ultra 160LX‑S Angler combines speed, comfort and specialized fishing gear to give you an unmatched experience on the water. Whether you're chasing trophy fish or enjoying a day out with friends, this personal watercraft delivers performance that keeps up with your passion.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | K25J95 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Kawasaki | |
| Model | Ultra® 160LX-S Angler | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | KAWA0463L425 | |
| Engine | 1498C |
| Engine | |
| Engine Type | 4-stroke, DOHC, four valves per cylinder, 4-cylinder inline |
| Displacement | 1,498cc |
| Cooling System | Inducted water |
| Bore | 83.0mm |
| Stroke | 69.2mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Induction | Naturally aspirated |
| Fuel System | DFI® with 60mm throttle body |
| Ignition | TCBI with Digital Advance |
| Starter | Electric |
| Propulsion System | 155mm jet pump, axial-flow, single stage |
| Impeller | 3-blade, oval-edge stainless steel |
| Performance | |
| Lubrication | Semi-dry sump system |
| Coupling | Direct drive from engine |
| Dimensions | |
| Overall Length | 140.9 in |
| Overall Width | 49.6 in |
| Overall Height | 46.5 in |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 21.1 gal |
| Oil capacity | 5.8 qt |
| Cargo Capacity | 496 lb |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,056.2 lb |
| Color | |
| Colors | Crystal White/Timberline Green |
| Features | |
| Features | Special: Full-color TFT Instrumentation, Garmin Chartplotter, Fishing features with ORCA cooler |
| Warranty | |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Max Persons | 3 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.