
$11,999.00
GT Toyz | Halfmoon, New York
The 2026 Kawasaki Jet Ski ST160X delivers unrivaled power, agility and comfort for a thrilling water‑sports experience. Designed to accommodate up to three riders, this personal watercraft combines class‑leading acceleration with advanced rider aids that make it suitable for both beginners and ...
[read more]The 2026 Kawasaki Jet Ski ST160X delivers unrivaled power, agility and comfort for a thrilling water‑sports experience. Designed to accommodate up to three riders, this personal watercraft combines class‑leading acceleration with advanced rider aids that make it suitable for both beginners and seasoned enthusiasts.
The Jet Ski ST160X features a bold, sport‑oriented silhouette with high‑contrast color options such as metallic bluish gray and pearl neon yellow. Its streamlined hull shape reduces drag while providing excellent stability at speed.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Makes & Model | Kawasaki Jet Ski ST160X |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
| Displacement | 1,498 cc |
| Bore x Stroke | 83.0 mm × 69.2 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Cooling System | Inducted water |
| Dimensions & Capacity | |
| Overall Length | 124.1 in (3,152 mm) |
| Weight (Curb) | 864.4 lb (392 kg) |
| Shaft Fuel Capacity | 20.6 gal (78 L) |
| Electronic Rider Aids | |
| Smart Steering, SLO, Cruise Control, One‑touch 5 mph no‑wake mode | - |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | K26J174 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Kawasaki | |
| Model | Jet Ski® ST® 160X | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | KAWE0346C626 | |
| Engine | 1498C |
| Engine | |
| Engine | 4-stroke, DOHC, four valves per cylinder, 4-cylinder inline |
| Cooling System | Inducted water |
| Displacement | 1,498cc |
| Bore | 83.0 mm |
| Stroke | 69.2 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Induction | Naturally aspirated |
| Fuel System | DFI® with 60mm throttle body |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Starter | Electric |
| Propulsion System | 148mm jet pump, axial-flow, single stage |
| Impeller | 3-blade, oval-edge stainless steel |
| Performance | |
| Lubrication | Semi-dry sump system |
| Coupling | Direct drive from engine |
| Dimensions | |
| Overall Length | 124.1 in. |
| Overall Width | 46.7 in |
| Overall Height | 45.2 in |
| Capacities | |
| Oil capacity | 5.3 qt |
| Fuel Capacity | 20.6 gal. |
| Cargo Capacity | 496 lb. |
| Storage Capacity | 35.0 gal |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 864.4 lb |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 725.4 lb |
| Color | |
| Colors | Metallic Bluish Gray/Pearl Neon Yellow |
| Features | |
| Features | Special: All-digital LCD meter, Left side reverse lever, Comfort handle grip, Slide & lift rear seat with storage | Electronic Rider Aids: Electronic Cruise Control (adjustable), One-touch 5 mph (no-wake) Mode, Smart Learning Operation (SLO) Mode, Kawasaki Smart Steering |
| Max Persons | 3 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.