
$18,149.00
Performance East Inc. | Goldsboro, North Carolina
Discover the brand‑new 2026 Sea‑Doo FishPro Sport 170 equipped with iDF and iBR technology at Performance East in Goldsboro, North Carolina. This high‑performance personal watercraft delivers exceptional speed, power, and comfort for fishing or leisure adventures.
Discover the brand‑new 2026 Sea‑Doo FishPro Sport 170 equipped with iDF and iBR technology at Performance East in Goldsboro, North Carolina. This high‑performance personal watercraft delivers exceptional speed, power, and comfort for fishing or leisure adventures.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Make & Model | Sea‑Doo FishPro Sport 170 iBR and iDF |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 45.3" / 115 cm |
| Weights (lb / kg) | |
| Dry Weight | 852 lb / 386 kg |
| Engine Details | |
| Power | 170 HP |
| Capacity (US gallons) | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal / 70 L |
| Total Storage | 39.6 gal / 149.9 L* (*includes LinQ cooler) |
| Warranty & Support | |
| Coverage | 1‑year limited warranty from BRP |
| *Total storage includes the LinQ fishing cooler. | |
If you’re searching for a top‑quality Sea‑Doo personal watercraft in North Carolina, Performance East offers an extensive inventory and knowledgeable staff. Located at 604 Corporate Dr., Goldsboro, NC 27534, call click Call Seller button above to arrange a test ride or discuss financing options.
| Location | Goldsboro | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SD58F526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | FishPro™ Sport 170 iBR and iDF | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | Personal Watercraft | |
| VIN | YDV00258F526 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 45.3" / 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 39.6 US gal / 149.9 L* (*Total storage capacity includes LinQ fishing cooler) |
| Weights | |
| Dry Weight | 852 lb / 386 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.6 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 852 lb / 386 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.