
$19,849.00
Performance East Inc. | Goldsboro, North Carolina
New 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 Personal Watercraft now available at Performance East in Goldsboro, North Carolina.
This high‑performance wakeboard is powered by a 1630 ACE™ engine delivering 230 horsepower. Its ST3® hull, ...
[read more]New 2026 Sea‑Doo Wake Pro 230 Personal Watercraft now available at Performance East in Goldsboro, North Carolina.
This high‑performance wakeboard is powered by a 1630 ACE™ engine delivering 230 horsepower. Its ST3® hull, made from fiberglass, offers stability and speed for water enthusiasts.
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Engine Type | 1630 ACE™ – 230 |
| Power | 230 hp |
| Dimensions (without rack) | |
| Length | 135.8″ / 345 cm |
| Width | 49.4″ / 125.5 cm |
| Height | 44.9″ / 114 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 people |
| Fuel Tank | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Volume | 26.1 US gal (98.9 L) |
| Weight & Electronics | |
| Dry Weight | |
| Display | 10.25‑inch touchscreen |
| Audiophile Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Warranty | |
| Coverage | One year limited warranty from BRP |
If this Sea‑Doo Wake Pro 230 isn’t the exact model you’re looking for, revisit our search or contact Performance East. Our showroom in Goldsboro and nearby Raleigh offers a wide selection of personal watercraft to suit every rider’s needs.
Performance East Inc.
604 Corporate Dr., Goldsboro, NC 27534
Phone: (919) 731‑4288
| Location | Goldsboro | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SD57K526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | Personal Watercraft | |
| VIN | YDV22057K526 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.