
$21,599.00
Performance East Inc. | Goldsboro, North Carolina
Discover the brand‑new Yamaha Waverunners FX Cruiser SVHO, a high‑performance personal watercraft available now in Goldsboro, North Carolina.
Discover the brand‑new Yamaha Waverunners FX Cruiser SVHO, a high‑performance personal watercraft available now in Goldsboro, North Carolina.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Status | New |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Vortex High Output |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4’2” |
| Height | 4' |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weight & Performance | |
| Dry Weight | 875 lb |
| Convenient Features | |
| Molded Bow Storage | Yes |
| Dual Mirrors | Included |
| USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Integrated |
| Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook | Standard |
| Maintenance‑Free Battery | Available |
Visit our showroom in Goldsboro or contact us for more details about the 2026 FX Cruiser SVHO. Our team is ready to help you find the perfect personal watercraft that fits your lifestyle and adventure goals.
Performance East Inc.| Location | Goldsboro | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | ORDSTOCK | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | Personal Watercraft |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 875 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.