$14,399.00
Performance East Inc. | Goldsboro, North Carolina
Discover the brand‑new 2026 Yamaha Waverunners VX Deluxe with Audio Personal Watercraft available in Goldsboro, NC. This premium model delivers powerful performance and advanced features for an unmatched riding experience.
Discover the brand‑new 2026 Yamaha Waverunners VX Deluxe with Audio Personal Watercraft available in Goldsboro, NC. This premium model delivers powerful performance and advanced features for an unmatched riding experience.
If you’re searching for a top‑quality Yamaha PWC near Raleigh or Goldsboro, this 2026 Waverunners VX Deluxe offers the perfect blend of power and convenience. Visit Performance East in North Carolina to experience firsthand why we are the region’s premier marine and powersports dealership.
| Location | Goldsboro | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAM93L526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | Personal Watercraft | |
| VIN | US-YAMA1693L526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Multi-Mount System | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.