
$13,499.00
Performance East Inc. | Goldsboro, North Carolina
Discover the brand‑new Yamaha Waverunners VX Deluxe Personal Watercraft, now available at Performance East in Goldsboro, North Carolina.
This 2026 model delivers top performance and comfort with a powerful 3‑cylinder, 4‑stroke TR‑1 High Output engine. Whether you’re cruising the coast or exploring inland waters, this watercraft offers reliable ...
[read more]Discover the brand‑new Yamaha Waverunners VX Deluxe Personal Watercraft, now available at Performance East in Goldsboro, North Carolina.
This 2026 model delivers top performance and comfort with a powerful 3‑cylinder, 4‑stroke TR‑1 High Output engine. Whether you’re cruising the coast or exploring inland waters, this watercraft offers reliable power and exceptional handling for one to three riders.
The vehicle is brand new and ready for immediate delivery. If this exact model isn’t what you’re looking for, revisit our inventory or contact us to find the perfect personal watercraft that matches your needs.
| Address | 604 Corporate Dr., Goldsboro, NC 27534 |
| Phone | (919) 731‑4288 |
| No. 1 marine and powersports dealership near Raleigh, North Carolina. | |
Contact us today to schedule a test ride or learn more about financing options for the 2026 Yamaha Waverunners VX Deluxe Personal Watercraft.
| Location | Goldsboro | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAM22I526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | Personal Watercraft | |
| VIN | US-YAMA3322I526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.