$14,495.00
Boat Masters Marine | Akron, Ohio
This pre‑owned Sea‑Doo Spark 2021 personal watercraft is available for sale in Akron, Ohio. It features the powerful and fuel‑efficient Rotax 900 ACE engine, offering up to 90 horsepower with excellent hours.
This pre‑owned Sea‑Doo Spark 2021 personal watercraft is available for sale in Akron, Ohio. It features the powerful and fuel‑efficient Rotax 900 ACE engine, offering up to 90 horsepower with excellent hours.
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2021 |
| Make & Model | Sea‑Doo Spark 2‑up Rotax 900 ACE – 90 IBR & CONV |
| Type | Personal Watercraft (PWC) |
| Engine & Performance | |
| Power | 60/90 hp |
| Cylinders | 899 cc |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (30 L) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 110″ (279 cm) |
| Width | 46.4″ (118 cm) |
| Height | 41.1″ (104.5 cm) |
| Dry Weight | 423 lb (192 kg) |
| Colors Available | |
| Options | Orange Crush & Deep Black, Dazzling Blue & Manta Green |
The Sea‑Duo Spark 2021 combines speed and efficiency with modern safety features. Its compact design makes it easy to tow, while the advanced cooling system protects the engine from corrosive saltwater.
If you’re looking for an excellent used Sea‑Doo Spark personal watercraft, stop by our showroom in Akron. Our experienced team will help you find the perfect ride and answer any questions about maintenance or customization options.
| Condition | USED | |
| Year | 2021 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark® 2-up Rotax® 900 ACE™ - 90 IBR & CONV | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™ - 60 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | System: Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) system |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ system |
| Dimensions | |
| Length | (bumper to bumper): 110"/279 cm |
| Width | 46.4"/118 cm |
| Height | 41.1"/ 104.5 cm |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal/30 L |
| Storage Capacity | Glove box: 0.42 US gal/1.6 L | Front Bint: 7 US gal/27 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 423 lb/ 192 kg |
| Weight | Capacity: 352 lb/160 kg |
| Color | |
| Colors | Orange Crush & Deep Black, Dazzling Blue & Manta Green |
| Electric | |
| Gauges | Compact | Main Functions: Speedometer, RPM, Vehicle hour display |
| Features | |
| Features | LinQ™ Attachment System (Accessory) | iTC System - mode: Sport mode | Other: Seat strap, LinQ™ attachment system (accessory), Wetgrip footboard, Handlegrip with palm rests, Tow hook |
| Hull Type | SPARK® hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 423 lb/ 192 kg approx. |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.