
$9,074.00
Buckeye Sports Center | Peninsula, Ohio
Discover the 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up – a premium personal watercraft that blends comfort, convenience and performance into an affordable package.
Affordability & Versatility
Discover the 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up – a premium personal watercraft that blends comfort, convenience and performance into an affordable package.
Affordability & Versatility
Towing‑Ready Dual Mirrors
Room for Three
Convenient Reboarding Step
Yamaha TR‑1 Marine Engine
RiDE Throttle Control System
Hydro‑Turf Deck Mat
| Make & Model | Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up |
| Year | 2025 |
| Engine Size | 1049 cc TR‑1 Marine Engine |
| Length | 9′ 9″ (3 m) |
| Width | 3′ 9″ (1.2 m) |
| Height | 3′ 8″ (1.15 m) |
| Dry Weight | 597 lb (271 kg) |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Propulsion Type | Jet Drive |
| Fuel System | Gasoline |
| Color Options | Impulse Red & Black |
| Availability | In Stock – Ready for immediate delivery. |
This 2025 Yamaha JetBlaster DLX 3‑Up offers a balanced mix of performance, comfort and practicality. Perfect for family outings or solo escapades on the water, it stands out as an attractive choice for enthusiasts seeking reliable quality without excessive cost.
| Retail Price | $9,999.00 | |
| Sale Price | $9,074.00 | |
| Location | Peninsula | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | N25201 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Color | IMPULSE RED & BLACK | |
| Engine | 1049 CC TR-1 | |
| Length | 9' 9" | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 597 lbs | |
| Status | Available | |
| Width | 3'9" | |
| Height | 3'8" |
| Length | 9ft 9in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.