
$15,599.00
Buckeye Sports Center | Peninsula, Ohio
The new 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO is engineered for adventure, comfort and sound. With factory‑installed Yamaha audio speakers you can enjoy crystal clear music while cruising on water.
Designed specifically for marine use, the built‑in ...
[read more]The new 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO is engineered for adventure, comfort and sound. With factory‑installed Yamaha audio speakers you can enjoy crystal clear music while cruising on water.
Designed specifically for marine use, the built‑in Yamaha speakers deliver powerful, crisp sound even at high speeds or in splashing conditions. Their rugged construction ensures durability and reliable performance across all waves.
| Vehicle Overview | |
|---|---|
| Make & Model | Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with Audio |
| Year | 2026 |
| Engine Capacity | 1898 cc (1.9L) High Output |
| Length | 11′ 1″ |
| Width | 4′ 1″ |
| Height | 3′ 11″ |
| Performance & Build | |
| Propulsion System | Jet Drive |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type | Gasoline |
| Additional Features | |
| Audio System | Factory‑installed Yamaha Marine Speakers |
| Bow Storage Capacity | Spacious, weather‑proof compartment |
| Reboarding Step | Fold‑away for easy storage |
| Physical Characteristics | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Sale Price | $15,599.00 | |
| Location | Peninsula | |
| Condition | New | |
| Availability | On Order | |
| Stock Number | N26138 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Color | NIGHTSHADE & WHITE | |
| Engine | 1898 CC 1.9L HIGH OUTPUT | |
| Length | 11' 1" | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 783 lbs | |
| Status | Available | |
| Width | 4'1" | |
| Height | 3'11" |
| Length | 11ft 1in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.