$8,995.00
Highway Marine | Quakertown, Pennsylvania
Experience the ultimate in power and agility with the Yamaha VXR Personal Watercraft. Since its debut, this championship‑grade machine has dominated national racing titles, thanks to its unmatched displacement, advanced rider technologies, and striking design. Lightweight yet robust, the VXR delivers a thrilling riding experience while offering ...
[read more]Experience the ultimate in power and agility with the Yamaha VXR Personal Watercraft. Since its debut, this championship‑grade machine has dominated national racing titles, thanks to its unmatched displacement, advanced rider technologies, and striking design. Lightweight yet robust, the VXR delivers a thrilling riding experience while offering exceptional value for competitive watersports enthusiasts.
| General Information | |
| Make | Yamaha |
| Model | VXR |
| Year | 2016 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 12.0 ft (144 inches) |
| Width | 48 in |
| Height | 46.9 in |
| Dry Weight | 767 lb |
| Engine & Performance | |
| Engine Hours | 110 hrs |
| Propulsion System | Jet Drive |
| Fuel Type | Gasoline |
| Construction & Materials | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Sale Price | $8,995.00 | |
| Location | Quakertown, Pennsylvania | |
| Condition | Pre-Owned | |
| Stock Number | YN86A | |
| Year | 2016 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VXR® | |
| HIN | YAMA2522B616 | |
| Length | 12' 0" | |
| Engine Hours | 110 | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 767 LBS | |
| Status | Available | |
| Width | 48.0" | |
| Height | 46.9" |
| Length | 12ft 0in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.