$17,995.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
The 2024 Yamaha Waverunner FX Limited SVHO comes equipped with a premium audio system that delivers an unmatched riding experience.
The 2024 Yamaha Waverunner FX Limited SVHO comes equipped with a premium audio system that delivers an unmatched riding experience.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | WV964 |
| Year | 2024 |
| Make/Model | Yamaha Waverunner FX Limited SVHO with Audio System |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 140.9 in |
| Width | 50 in |
| Height | 48.4 in |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Performance & Features | |
| Pump Type | 160 mm high‑pressure pump |
| Sitting Capacity | 1–3 persons |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Color Options | |
| Colors Available | Black, Copper |
The 2024 Yamaha Waverunner FX Limited SVHO offers unmatched power, advanced technology and a full suite of accessories—making it the premier choice for anyone who wants an unforgettable watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV964 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | FX® Limited SVHO® with Audio System | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV964 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 140.9" |
| Width | 50" |
| Height | 48.4" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 44.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Color | |
| Colors | Black Copper |
| Features | |
| Pump Type | 160mm High-pressure |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.