$18,299.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Experience the 2025 Yamaha Waverunner GP SVHO® with Factory‑Installed Audio
Experience the 2025 Yamaha Waverunner GP SVHO® with Factory‑Installed Audio
Key Specifications (2025)
| Status | New |
| Stock Number | WV970 |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha Waverunners GP SVHO® with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft – 3 Passenger Capacity |
| Type | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Length | 11′ |
| Width | 4 ft 1″ |
| Height | 3 ft 11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Storage Capacity | 28.4 |
| Seating Capacity1–3 persons | |
| Dried Weight | 758 lbs |
| Reverse Assist Mode, Bluetooth Capability, Text/Call Notifications, Drive Control / Low RPM Mode, Electric Trim System, Performance Auto‑Trim, Molded Cooler Storage in Bow, Steering Adjustment, Water‑Resistant Under-Seat Storage, Reboarding Step. | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV970 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV970 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.