$10,999.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Discover the all‑new Yamaha Waverunners 2025 SuperJet, a high-performance single‑passenger personal watercraft designed for serious stand‑up riders who crave speed, agility, and cutting-edge technology.
Discover the all‑new Yamaha Waverunners 2025 SuperJet, a high-performance single‑passenger personal watercraft designed for serious stand‑up riders who crave speed, agility, and cutting-edge technology.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | WV979 |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha Waverunners SuperJet |
| Vehicle Type | Personal Watercraft – Stand Up 1‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 8′ |
| Width | 2 ft 6″ |
| Height | 2 ft 6″ |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Weight & Capacity | |
| Dry Weight | 375 lb |
| Seating Capacity | 1 person |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Additional Features | |
| Features | Learner Mode, Automatic Bilge Pump, Reboarding Holder, Deck Mats, Maintenance‑free Battery |
| Fuel Gauge Type | LED |
This 2025 Yamaha Waverunners SuperJet redefines stand‑up watercraft performance with its lightweight hull, powerful engine, and rider-focused ergonomics. Ideal for experienced riders seeking a competitive edge or newcomers looking to ride the next generation of personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV979 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | SuperJet® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | WV979 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 8' |
| Width | 2'6" |
| Height | 2'6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1 person |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Features | |
| Features | Learner Mode (L-mode) | Automatic Bilge | Reboarding Holder | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LED |
| Dry Weight | 375 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.