$12,995.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Discover the all‑new 2026 Kawasaki Jet Ski STX 160, a personal watercraft that redefines excitement on the waves. Built for riders who demand performance, style, and advanced technology, this model delivers an unforgettable experience every time you hit the water.
Unmatched Performance
Discover the all‑new 2026 Kawasaki Jet Ski STX 160, a personal watercraft that redefines excitement on the waves. Built for riders who demand performance, style, and advanced technology, this model delivers an unforgettable experience every time you hit the water.
Unmatched Performance
Comfortable & Convenient Design
Advanced Electronics & Connectivity
Sleek Styling & Durability
Key Specifications at a Glance
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Displacement | 1,498 cc |
| Bore × Stroke (mm) | 83.0 × 69.2 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Dimensions & Capacity | |
| Overall Length | 130.3 in |
| Cargo Capacity | 496 lb |
| Sedating Capacity | 3 passengers |
| Weights & Fuel | |
| Curb Weight | 937.1 lb |
| Fuel Tank (gal) | 20.6 |
The 2026 Kawasaki Jet Ski STX 160 is engineered for thrill seekers who want the best in performance, comfort, and technology—all wrapped up in a bold, eye‑catching design.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV984 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Kawasaki | |
| Model | Jet Ski® STX® 160 X | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV984 |
| Engine | |
| Engine | 4-stroke, DOHC, four valves per cylinder, 4-cylinder inline |
| Cooling System | Inducted water |
| Displacement | 1,498cc |
| Bore | 83.0 mm |
| Stroke | 69.2 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Induction | Naturally aspirated |
| Fuel System | DFI® with 60mm throttle body |
| Ignition | TCBI with Digital Advance |
| Starter | Electric |
| Propulsion System | 148mm jet pump, axial-flow, single stage |
| Impeller | 3-blade, oval-edge stainless steel |
| Performance | |
| Lubrication | Semi-dry sump system |
| Coupling | Direct drive from engine |
| Dimensions | |
| Overall Length | 130.3 in |
| Overall Width | 46.5 in |
| Overall Height | 45.1 in |
| Capacities | |
| Oil capacity | 5.3 qt |
| Fuel Capacity | 20.6 gal. |
| Cargo Capacity | 496 lb |
| Storage Capacity | 35.0 gal |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 937.1 lb |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 798.2 lb |
| Color | |
| Colors | Metallic Surf Blue/Crystal White |
| Features | |
| Features | Special Features: 7-in full-color TFT instrumentation with Smartphone Connectivity, Large rear deck, Comfort handle grip | Electronic Rider Aids: Electronic Cruise Control (adjustable), Electric Trim Conrol, Kawasaki Smart Reverse with Deceleration (KSRD), One-touch 5 mph (no-wake) Mode, Power Modes, Smart Learning Operation (SLO) Mode, Kawasaki Smart Steering |
| Max Persons | 3 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.