$18,995.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Discover the 2026 Kawasaki Jet Ski Ultra 310 LX‑S, a flagship personal watercraft that combines unrivaled power with exceptional comfort.
Discover the 2026 Kawasaki Jet Ski Ultra 310 LX‑S, a flagship personal watercraft that combines unrivaled power with exceptional comfort.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | WV992 |
| Year | 2026 |
| Make | Kawasaki Jet Ski |
| Model | Ultra 310 LX‑S |
| Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| VIN | WV992 |
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Bore x Stroke | 83.0 mm × 69.2 mm |
| Compression Ratio | 8.2:1 |
| Fuel System | DFI with 60 mm throttle body |
| Ignition | TCBI, digital advance |
| Propulsion | 160 mm axial‑flow jet pump (single stage) |
| Top Speed Boost | 16.8 psi |
| Dimensions & Capacity | |
| Total Length | 140.9 in |
| Total Width | 47.0 in |
| Total Height | 46.5 in |
| Fuel Capacity | 21.1 gal |
| Cargo Capacity | 496 lb |
| Weight & Color Options | |
| Curb Weight | 1,122.3 lb |
| Color Scheme | Riptide Turquoise / Ebony |
The 2026 Kawasaki Jet Ski Ultra 310 LX‑S is engineered for those who demand the best in speed, style, and sea‑side comfort. Experience a watercraft that delivers supercharged power with every ride while keeping you safe and comfortable on any body of water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV992 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Kawasaki Jet Ski® | |
| Model | Ultra® 310 LX-S | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV992 |
| Engine | |
| Engine | Supercharged and intercooled, 4-stroke, DOHC, 4 valves per cylinder, in-line 4-cylinder |
| Cooling System | Inducted water |
| Displacement | 1,498cc |
| Bore | 83.0 mm |
| Stroke | 69.2 mm |
| Compression Ratio | 8.2:1 |
| Induction | Eaton Twin Vortices Series Roots-type supercharger with air-to-water intercooler |
| Fuel System | DFI® with 60mm throttle body |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Starter | Electric |
| Propulsion System | 160mm jet pump, axial-flow, single stage |
| Impeller | 3-blade, oval-edge stainless steel |
| Top Speed | Maximum Boost: 16.8 psi |
| Performance | |
| Lubrication | Semi-dry sump system |
| Coupling | Direct drive from engine |
| Dimensions | |
| Overall Length | 140.9 in |
| Overall Width | 47.0 in |
| Overall Height | 46.5 in |
| Capacities | |
| Oil capacity | 5.3 qt |
| Fuel Capacity | 21.1 gal |
| Cargo Capacity | 496 lb |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 1,122.3 lb |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 981.2 lb |
| Color | |
| Colors | Riptide Turquoise/Ebony |
| Features | |
| Features | Special Features: Full-color TFT Instrumentation with Smartphone Connectivity, LED Accent Lights, ULTRA® Deck | Electronic Rider Aids: Power Modes, Launch Control, Kawasaki Smart Reverse with Deceleration (KSRD) |
| Max Persons | 3 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.