$19,199.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO with Audio – the ultimate personal watercraft for speed and style.
The GP SVHO comes factory–installed with durable Yamaha audio speakers that deliver crystal clear sound even at high speeds or in splashing conditions. Enjoy music while you ride without compromising performance.
2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO with Audio – the ultimate personal watercraft for speed and style.
The GP SVHO comes factory–installed with durable Yamaha audio speakers that deliver crystal clear sound even at high speeds or in splashing conditions. Enjoy music while you ride without compromising performance.
The spacious bow compartment keeps towels, personal items or gear secure and easily reachable while on the water.
The adjustable, race‑design handlebars give you exact control. Tilt settings allow riders of any height to find the perfect grip and maximize performance.
| Make: | Yamaha Waverunners |
| Model: | GP SVHO with Audio |
| Year: | 2026 |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft – 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type: | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Premium Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 11′ |
| Width: | 4 '1″ |
| Height: | 3 '11″ |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity: | 18.5 |
| Storage Capacity: | 28.4 |
| Seating: | 1–3 persons |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight: | 758 |
| Features Overview | |
| Molded Cooler Storage in Bow | |
| Dual Mirrors, Watertight with USB & 12V Outlet and Accent Lighting | |
| Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery | |
| Connext Screen – 4.3 inch Fuel Gauge Display | |
This Yamaha WaveRunner GP SVHO offers a blend of high performance, advanced technology and rider comfort for an unforgettable watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV986 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV986 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.