$19,199.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO, a high‑performance personal watercraft that blends power, precision, and premium audio. Designed for thrill seekers who demand superior sound quality while riding, this model comes factory‑installed with Yamaha’s durable marine speakers.
Key Features:
Experience the 2026 Yamaha WaveRunners GP SVHO, a high‑performance personal watercraft that blends power, precision, and premium audio. Designed for thrill seekers who demand superior sound quality while riding, this model comes factory‑installed with Yamaha’s durable marine speakers.
Key Features:
The GP SVHO is available in a brand new condition with VIN WV987 and features the following specifications:
| Condition | NEW |
|---|---|
| Stock Number | WV987 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Waverunners |
| Model | GP SVHO™ with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | WV987 |
| Engine | |
| Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Prenium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11′ |
| Width | 4 ft 1″ |
| Height | 3 ft 11″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Oil Capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3″ |
| Description | Molded Bow Cooler Storage | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet and Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintenance‑Free Battery |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV987 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV987 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.