$11,499.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet – a high‑performance stand‑up personal watercraft designed to deliver an exhilarating riding experience.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners SuperJet – a high‑performance stand‑up personal watercraft designed to deliver an exhilarating riding experience.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | WV981 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Waverunners |
| Model | SuperJet |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1‑Passenger, Stand Up |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder 4‑Stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 8′ |
| Width | 2 ½″ |
| Height | 2 ½″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Seating Capacity | 1 person |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lb |
| Additional Features | |
| |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV981 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | SuperJet® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 8' |
| Width | 2'6" |
| Height | 2'6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Seating Capacity | 1 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Features | |
| Features | Steering Adjustment: 3-Position Adjustable Handlepole | Reboarding Holder | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 375 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.