$11,099.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Discover the 2026 Yamaha Waverunner VX‑C – a mid‑size personal watercraft that blends affordability, excitement and rugged durability into one compelling package.
Discover the 2026 Yamaha Waverunner VX‑C – a mid‑size personal watercraft that blends affordability, excitement and rugged durability into one compelling package.
The 3‑cylinder, four‑stroke TR‑1 engine delivers class‑leading power while maintaining excellent fuel efficiency. Its proven reliability means you can enjoy smooth rides every time.
The VX‑C features a molded cooler storage area in the bow, dual side mirrors, water‑resistant under‑seat pockets and footwell drains. A maintenance‑free battery keeps you ready to go without extra effort.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV983 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | VX-C® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV983 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 10'11" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 701 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 701 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.