$16,699.00
Black Hills Powersports | Rapid City, South Dakota
Experience the 2026 Yamaha WaveRunner VX Limited HO – a high‑performance personal watercraft that delivers power and luxury for up to three riders.
Experience the 2026 Yamaha WaveRunner VX Limited HO – a high‑performance personal watercraft that delivers power and luxury for up to three riders.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Limited HO combines exceptional performance, premium audio, user-friendly controls, and practical storage – the perfect choice for riders who demand both power and convenience on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | WV989 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | VX® Limited HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | WV989 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 4.3 in |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 798 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.