Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
Own Your Rhythm on the Waves
Own Your Rhythm on the Waves
| Vehicle Overview | |
| Condition: | New |
| Stock Number: | YAMA2162H |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunner GP SVHO with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
| Type: | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Pretuned Unleaded Gasoline |
| Length: | 11 ft |
| Width: | 4 ft 1 in |
| Height: | 3 ft 11 in |
| Storage & Capacity | |
| Fuel Tank: | 18.5 gal |
| Bow Storage Volume: | 28.4 gal (water‑resistant) |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight: | 758 lb |
| Seating: | 1–3 persons |
| Oil Capacity: | 3.7 L (2 quarts) |
| Standard Features | |
| Reverse Assist Mode, Bluetooth Connectivity, Text/Call Alerts, Drive Control with Low RPM Option, Electric Trim System, Performance Auto‑Trim, Molded Bow Cooler Storage, Adjustable Steering, Under‑Seat Water‑Resistant Storage, Reboarding Step | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAMA2162H | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2162H425 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.