Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 3‑Up Personal Watercraft
The 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up is engineered to deliver comfort, convenience and performance at an affordable price point. Designed for riders who value versatility on the water, this personal watercraft combines a powerful engine with thoughtful features that enhance ...
[read more]2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 3‑Up Personal Watercraft
The 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up is engineered to deliver comfort, convenience and performance at an affordable price point. Designed for riders who value versatility on the water, this personal watercraft combines a powerful engine with thoughtful features that enhance every outing.
The 2025 Yamaha WaveRunners JetBlaster DLX offers a balanced mix of performance and practicality for riders who enjoy both solo adventures and group fun. Its easy reboarding step, dual mirrors, and efficient engine make it an ideal choice for any water‑craft enthusiast seeking reliability without compromising on comfort.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAMA3058L | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA3058L425 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.