
Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up Personal Watercraft
The 2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up delivers a blend of affordability, versatility and premium comfort for water enthusiasts.
2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up Personal Watercraft
The 2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up delivers a blend of affordability, versatility and premium comfort for water enthusiasts.
| General Details | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | JetBlaster DLX 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine | |
| Type | TR-1 Yamaha Marine Engine (3-cylinder, 4-stroke) |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9′ 9″ (295 cm) |
| Width | 3′ 9″ (115 cm) |
| Height | 3′ 8″ (110 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Storage Capacity | 3.5 gal (13 L) |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lb (271 kg) |
| Features & Accessories | |
| |
| VIN | |
| YAMA0772J526 | |
This Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up is engineered for riders who value performance, comfort and practicality on the water. Whether towing a boat or enjoying solo rides, it offers an exceptional experience with modern technology and thoughtful design.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0772J526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.