
Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
The newest generation of personal watercraft from Yamaha delivers unmatched power and comfort for riders who demand performance on every wave.
The newest generation of personal watercraft from Yamaha delivers unmatched power and comfort for riders who demand performance on every wave.
| Vehicle Overview | |
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | JetBlaster PRO 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 High Output Yamaha Marine Engine (1049 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 10″ |
| Cargo & Capacity | |
| Fuel Tank | 13.2 gal |
| Storage Tank | 1.5 gal |
| Seating | Up to 3 riders |
| Weight & Features | |
| Dry Weight | 545 lb |
| Key Features | Connext Screen (4.3″), Security, Dual‑step Drive Control, Low RPM Mode, Water‑resistant Under‑Seat Storage, Reboarding Step, Foot Chocks. |
The 2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster PRO 3‑Up redefines personal watercraft excitement with advanced technology and rider-focused design. Whether you’re chasing speed or enjoying a relaxed cruise, this model delivers the performance and comfort every enthusiast seeks.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | JetBlaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA1790H526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.