
Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
The 2026 Yamaha WaveRunner VX‑Deluxe is the ultimate choice for riders who want premium performance without breaking the bank.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX‑Deluxe is the ultimate choice for riders who want premium performance without breaking the bank.
| General Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX‑Deluxe |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine & Performance | |
| Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11′ 1″ |
| Width | 4′ 1″ |
| Height | 3′ 11″ |
| Fuel & Storage | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weight & Features | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Molded Cooler Storage in Bow | ✓ |
| Duo Mirrors | ✓ |
| Water-resistant Under-seat Storage | ✓ |
| Tow Hook | ✓ |
| Maintenance-free Battery | ✓ |
| Deck Mats & Footwell Drains | ✓ |
| Identification | |
| VIN | YAMA1696J526 |
The 2026 Yamaha WaveRunner VX‑Deluxe blends power, practicality and comfort into one standout personal watercraft. Whether you’re cruising for leisure or tackling demanding waters, this model delivers the performance and features that riders expect from a premium brand.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1696J526 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.